OEM Nedir ?

İnternetten bilgisayar bileşenleri satın alıyorsanız, OEM kısatlmasına rastlamış olma ihtimaliniz yüksek. Açılımı “Original Equipment Manufacturer” (“Orijinal ekipman üreticisi“) olan bu kısaltma, genellikle perakande olarak satılan yazılım ve donanım ürünlerinden daha uygun fiyatlara sahip olan ürünler için kullanılıyor.

OEM, yasal mı? Tam olarak ne anlama geliyor?

Orijinal ekipman üreticisi” olarak tercüme edebileceğimiz OEM, ürünü kimin sattığı konusunda çok fazla şey söylemiyor. OEM donanım ve yazılımlar, genellikle sistem oluşturan şirketler için paketlenir. Bu nedenle OEM ürünleri genellikle kutu yerine düz bir kutu veya sargı içerisindedir. Bu ürünlerin mağaza raflarında satılması gibi bir amaç güdülmemektedir. Dolayısıyla birçok perakandeci mağaza, OEM ürünleri satmaz. Ancak kutulama konusuna önem vermeyen çevrimiçi satıcılar, ürünleri daha uygun fiyatla satabilmek için OEM ürünler kullanabiliyorlar.

Yazılım

OEM yazılımlara donanımlarda olduğu kadar rastlanmasa da, bazı ünlü yazılımların OEM sürümleri bulunuyor. Bunların arasında en iyi örnek, belki de Windows. Bazı güvenlik yazılımlarının da OEM sürümleri bulunuyor.

OEM yazılım satın aldığınızda sadece yazılımı ve lisans anahtarını içeren bir zarfa sahip olursunuz. Yazılım bazı durumlarda küçük bir plastik paketle de sunulabilir.

OEM lisanslı yazılımların en önemli eksikliği genellikle dökümantasyon ve destek içermemesidir. Bu destek, sistemi meydana getirenler tarafından sağlanır. Sistemi siz meydana getiriyorsanız, bu desteği kendi kendinize vermeniz gerekiyor demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir